Menu

Apis mellifera mellifera - wywiad z dr Łucją Skonieczną

Dzień dobry. Zapraszam na kolejny odcinek podkastu Radio Warroza. Tym razem moim gościem jest dr nauk rolniczych w dziedzinie pszczelnictwa Pani Łucja Skonieczna. Rozmawiamy o pszczole podgatunku Apis mellifera mellifera. Pani doktor przez wiele lat brała czynny udział w realizacji programów ochrony zasobów genetycznych pszczół miodnych środkowoeuropejskich. Wywiad jest długi, ale naszym zdaniem temat rodzimych ciemnych pszczół wart jest poznania.


Minął rok od publikacji pierwszego odcinka podkastu z Konradem Zarembą o projekcie Bartnicy Sudetów. Aktualnie mam zamiar publikować coś minimum raz na miesiąc. Zobaczymy, czy mój plan się powiedzie. Podkast wytwarzam w tzw. czasie wolnym i mobilizuje mnie m.in. to, że inni ludzie go słuchają i doceniają. Jeżeli spodobał się Tobie odcinek, to bardzo proszę w podziękowaniu o łapkę w górę na YT, subskrypcję kanału podkastu oraz udostępnienie go w mediach społecznościowych innym użytkownikom i znajomym. Tak, aby dotarł to jak największej liczby potencjalnych zainteresowanych ludzi. Będę wdzięczny za uwagi w komentarzach lub na mejla, w tym również za merytoryczne i jednocześnie krytyczne.

Pamiętaj proszę, że w podkastach chciałbym przekazywać różne punkty widzenia. Nawet jeżeli nie zgadzasz się w jakieś kwestii ze mną lub w gościem, ale z zainteresowaniem wysłuchałaś lub wysłuchałeś innego zdania, to jest także to o co mi chodzi. O ciekawe dyskusje i edukacyjne rozmowy, z którymi chciałbym dzielić się z innymi. Podkast możesz słuchać i subskrybować na platformach Spotify, Itunes, Google Podcast i innych. Jeżeli uważasz, że gdzieś go brakuje daj znać. Miłego słuchania. Dziękuję kolegom Emil Gawin i Tom Radziwonowski za zmotywowanie do publikacji kolejnego odcinka. Okazało się, że więcej osób tego słucha i czeka na kolejne niż sądziłem. To cieszy. :)


Rozdziały:

 • 1:23 Ewolucja AMM
 • 14:04 Czy pszczoła AMM jest agresywna?
 • 23:32 Sens istnienia hodowli zachowawczych
 • 35:47 Selekcja hodowlana AMM
 • 49:46 SICAMM - europejskie sposoby ochrony
 • 55:19 Czy powinno się sprowadzać AMM z zagranicy?
 • 01:03:01 Czy AMM jest rojliwa?
Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz postawić mi dobrą kawę lub wstrzyknąć trochę hemolimfy: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url
Możesz także regularnie wspierać Radio Warroza za pomocą portalu Patronite:

2 komentarze:

 1. Przepraszam, czy można prosić o wersję bez podkładu muzycznego? Nie mogę się skupić na głosie pani doktor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma podkładu muzycznego. Jest tylko krótka rozbiegówka. Proszę słuchać dalej.

   Usuń

Zainteresowany? Subskrybuj, aby dostawać nowości na mejla
Get This Widget