Menu

Apis mellifera mellifera - wywiad z dr Łucją Skonieczną

Dzień dobry. Zapraszam na kolejny odcinek podkastu Radio Warroza. Tym razem moim gościem jest dr nauk rolniczych w dziedzinie pszczelnictwa Pani Łucja Skonieczna. Rozmawiamy o pszczole podgatunku Apis mellifera mellifera. Pani doktor przez wiele lat brała czynny udział w realizacji programów ochrony zasobów genetycznych pszczół miodnych środkowoeuropejskich. Wywiad jest długi, ale naszym zdaniem temat rodzimych ciemnych pszczół wart jest poznania.


Minął rok od publikacji pierwszego odcinka podkastu z Konradem Zarembą o projekcie Bartnicy Sudetów. Aktualnie mam zamiar publikować coś minimum raz na miesiąc. Zobaczymy, czy mój plan się powiedzie. Podkast wytwarzam w tzw. czasie wolnym i mobilizuje mnie m.in. to, że inni ludzie go słuchają i doceniają. Jeżeli spodobał się Tobie odcinek, to bardzo proszę w podziękowaniu o łapkę w górę na YT, subskrypcję kanału podkastu oraz udostępnienie go w mediach społecznościowych innym użytkownikom i znajomym. Tak, aby dotarł to jak największej liczby potencjalnych zainteresowanych ludzi. Będę wdzięczny za uwagi w komentarzach lub na mejla, w tym również za merytoryczne i jednocześnie krytyczne.

Pamiętaj proszę, że w podkastach chciałbym przekazywać różne punkty widzenia. Nawet jeżeli nie zgadzasz się w jakieś kwestii ze mną lub w gościem, ale z zainteresowaniem wysłuchałaś lub wysłuchałeś innego zdania, to jest także to o co mi chodzi. O ciekawe dyskusje i edukacyjne rozmowy, z którymi chciałbym dzielić się z innymi. Podkast możesz słuchać i subskrybować na platformach Spotify, Itunes, Google Podcast i innych. Jeżeli uważasz, że gdzieś go brakuje daj znać. Miłego słuchania. Dziękuję kolegom Emil Gawin i Tom Radziwonowski za zmotywowanie do publikacji kolejnego odcinka. Okazało się, że więcej osób tego słucha i czeka na kolejne niż sądziłem. To cieszy. :)


Rozdziały:

 • 1:23 Ewolucja AMM
 • 14:04 Czy pszczoła AMM jest agresywna?
 • 23:32 Sens istnienia hodowli zachowawczych
 • 35:47 Selekcja hodowlana AMM
 • 49:46 SICAMM - europejskie sposoby ochrony
 • 55:19 Czy powinno się sprowadzać AMM z zagranicy?
 • 01:03:01 Czy AMM jest rojliwa?
Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz postawić mi dobrą kawę lub coś innego: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url
Możesz także regularnie wspierać Radio Warroza za pomocą portalu Patronite:

2 komentarze:

 1. Przepraszam, czy można prosić o wersję bez podkładu muzycznego? Nie mogę się skupić na głosie pani doktor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma podkładu muzycznego. Jest tylko krótka rozbiegówka. Proszę słuchać dalej.

   Usuń

Komentuj śmiało, ale z zachowaniem kultury.