Menu

Świetlne problemy nocnych zapylaczy (Wiedza i Życie 4/2020)

Na populacje owadów zapylających rośliny okrytonasienne wpływają nie tylko przekształcanie siedlisk, skażenie środowiska czy zmiany klimatyczne. Okazuje się, że zanieczyszczenie światłem sztucznym również ma tutaj znaczenie. A to dlatego, że istnieje spora grupa zapylaczy nocnych.

Dlaczego lubimy światło niebieskie? Co to są receptory ipRGC? Co widzą owady? Sekrety nocnych motyli: niedoceniane ćmy. Co wiemy na temat nocnego zapylania? Jakie rodzaje światła są korzystniejsze? Jak się do tego wszystkiego ma stara poczciwa zwykła żarówka?

O tym wszystkim dowiesz się czytając mój artykuł w kwietniowym numerze czasopisma Wiedza i Życie (4/2020). Serdecznie zapraszam do zakupu i lektury. Konsultantką artykułu jest mgr Justyna Ryniewicz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Przy okazji polecam stronę programu Ciemne Niebo, gdzie znajdą Państwo wiele, moim zdaniem pożytecznych i interesujących darmowych informacji i materiałów związanych z tzw. zanieczyszczeniem światłem.

Literatura do artykułu (Wiedza i Życie jej nie daje).
  1. Justyna Ryniewicz: Nocna zmiana: w jaki sposób zanieczyszczenie światłem wpływa na interakcje roślin i ich zapylaczy?
  2. Zych Marcin, Ryniewicz Justyna. (2019). Nocna zmiana: w jaki sposób zanieczyszczenie światłem wpływa na mutualistyczne relacje roślin i ich zapylaczy?
  3. Šmotek, Michal & Koprivova, Jana & Šóš, Peter. (2016): Blue light and its effects on circadian system, sleep and cognitive performance
  4. Aubé, Martin. (2016). The LED outdoor lighting revolution: Opportunities, threats and mitigation for urban and rural citizens
  5. Knop i inni (2017) "Rush hours in flower visitors over a day-night cycle"

Edycja 2022: Nasz artykuł o "Świetlnych problemach nocnych zapylaczy" można już czytać za darmo w internecie. https://www.projektpulsar.pl/srodowisko/2097413,1,swietlne-problemy-nocnych-zapylaczy.read

2 komentarze:

  1. Gratuluję publikacji.
    przy okazji dowiedziałem się o tej inicjatywie "w ogrodzie i zagrodzie". Super sprawa. Pozdrowienia dla Franka!

    OdpowiedzUsuń