Menu

Jak słuchać podkastu?

Dostaję zapytania jak najlepiej słuchać podcastu Radio Warroza i Pszczele Wieści. Postanowiłem więc napisać wpis, który jest krótkim poradnikiem jak słuchać Radio Warroza, ale także wszelkich innych podkastów, a jest tego sporo i coraz więcej.

Czym jest podkast lub podcast?

Zacznijmy do początku. Jak podaje wikipedia: podkast jest: formą internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. Czyli moimi słowami w wersji tylko dźwiękowej, jest to takie internetowe interaktywne radio, które może stworzyć dowolna osoba i może być słuchane przez dowolne osoby. Najczęściej za darmo za pomocą strumieniowania (streamowania) audycji bezpośrednio z serwera lub za pomocą ściągnięcia pliku audio udostępnionego w technologii RSS. Interaktywne dlatego, że to Ty słuchaczu decydujesz kiedy słuchasz i co słuchasz. Możesz w dowolnym momencie przerwać audycje i odtwarzać ponownie. Dodatkowo Radio Warroza i Pszczele Wieści zawierają nazwane rozdziały pomiędzy którymi możesz przeskakiwać słuchając wybranego fragmentu. Medium to w Polsce dopiero zyskuje, ale w USA podobno co trzecia osoba słucha podkastu. Zatem jest to chyba medium z potencjałem na przyszłość.

Jak słuchać Radio Warroza?


 
Jeżeli słuchamy offline z pobranym plikiem mp3 (metoda offline) to praktycznie na każdym urządzeniu do odtwarzania cyfrowego dźwięku. Jeżeli odtwarzamy streamując online (a ten sposób jest popularniejszy) to najczęściej będzie to, albo komputer, albo smartfon podłączony do internetu. Można słuchać bezpośrednio ze strony Warrozy w dziale: podkast Radio Warroza i Pszczele Wieści, ale chyba najwygodniejszą formą odbioru jest słuchanie podkastu bezpośrednio ze smartfona z dedykowanej aplikacji. Oprogramowanie takie pobiera, kataloguje i subskrybuje podkasty z informacji zawartych w pliku RSS, który udostępnia każdy szanujący się podkaster. Aplikacja ta pozwala najczęściej wyszukać podkast i odcinki po słowach kluczowych, pliku RSS oraz katalogach tematycznych. Pozwala również skatalogować wybrane podkasty i informować o nowych odcinkach. Możesz w niej słuchać audycji w sposób przyspieszony lub zwolniony. Często możesz także przeskakiwać pomiędzy rozdziałami niczym igła po płycie winylowej. Możesz ustawić delikatne wyciszanie jeżeli słuchasz do spania. Możesz słuchać na słuchawkach w komunikacji publicznej, podczas spaceru lub biegania, w samochodzie ze smartfonem podłączonym do głośników. Aplikacja za każdym razem zapamięta moment przerwania słuchania audycji i pozwoli wrócić do niej bez zapamiętywania tego miejsca. Jednym słowem: same wygody.

Są proste aplikacje i skomplikowane, które oferują dodatkowe funkcje. Do prostszych należy np. Google Podcast i Spotify, a to bardziej złożonych np. AntennaPod czy Podcast Addict.

Ratunku nie mam aplikacji i nie wiem, gdzie ją znaleźć.

Spokojnie. Przychodzę z pomocą. Jeżeli masz Iphona to zazwyczaj taką aplikację masz już wbudowaną i obsługuje ona Itunes, tak więc jeżeli nie chcesz instalować nic nowego, to wystarczy, że tam wejdziesz i poszukasz podkastu po haśle: Radio Warroza czy Pszczele Wieści. Jeżeli masz Androida (ale to dotyczy także Iphona) możesz słuchać podkast na popularnej platformie do słuchania muzyki czyli Spotify, albo na szeregu innych aplikacji.

Jak to zrobić?

Klikasz w przycisk poniżej i wybierasz jedną z aplikacji. Po czym instalujesz automatycznie jak każdą aplikację na smartfona. Skorzystaj z poniżej z linka i wybierz sobie aplikację na której chcesz słuchać na dowolnym smartfonie:
https://pod.link/radiowarroza, https://pod.link/pszczelewiesci.
Subscribe on Android
A tu już zupełnie na skróty najpopularniejsze aplikacje: tylko klikasz i słuchasz, albo instalujesz i słuchasz. Oraz oczywiście subskrybujesz: ;)
Tutaj jest plik RSS. Ci co znają tę technologię wiedzą co robić:


Czy słuchanie Radio Warroza pobiera dużo danych i obciąża łącze?

Nie. Warroza przygotowuje pliki tak, że jeżeli są one w mono to są skompresowane do mp3 o częstotliwości próbkowania: 64 lub 96 kbps, a jeżeli są w stereo to publikowane są w pliku mp3 129 kbps. To jest kompromis pomiędzy wystarczającą jakością do słuchania głosu ludzkiego, a zasobnością zapisu danych.

Czy podkast jest za darmo?

Tak. Jak większość podkastów (taka jest tego idea w sumie) Radio Warroza i Pszczele Wieści udostępniane są za pomocą technologii RSS wszystkim społecznie za darmo na licencji: CC BY-NC-ND i tak pozostanie. Odcinki są także archiwizowane przez różne portale w tym oksfordzką bibliotekę cyfrową. Dopóki będzie istniał internet, będzie można znaleźć audycje nawet po śmierci Warrozy. Nie oznacza to jednak, że nie można Warrozy wspierać za tę pożyteczną pracę wykonywaną w czasie wolnym. Jest to bardzo mile widziane, bowiem będzie motywowało to Warrozę do rozwoju, a przede wszystkim dawało kopa energii do nie wyhamowywania w regularnym zbieraniu dźwięków do audycji i regularnym ich publikowaniu. Prowadzenie regularnego podkastu to nie tylko miłe rozmowy, ale także godziny spędzone przy obróbce i uporządkowanej publikacji. Publikacja jednego dłuższego wywiadu to w sumie jakieś 4-5 dni pracy. Do dotacji przez Paypal służy poniższy przycisk. Możesz także regularnie wspierać Radio Warroza za pomocą portalu Patronite:

A inne podkasty?

Ten elementarz można potraktować jak instrukcję do słuchania dowolnych podkastów. Warroza słucha regularnie: Nerdy Nocą, Wszechnica.org.pl. Podcast Historyczny, Za Rubieżą, Wszechnica, Tygodnik Powszechny, Nauka XXI Wieku, Granice Nauki i wiele innych.


Dlaczego podkast tylko dźwiękowy?

Warroza uważa, że radiowa forma audycji daję jednak dość niepowtarzalną atmosferę. Goście nie będący na wizji mogą czuć się chyba swobodniej. Owszem wielu rzeczy nie da się zobaczyć, ale można o nich opowiedzieć lub je posłuchać i to też jest fajne. Po za tym słuchać można właśnie podczas prowadzenia samochodu, obsługi pasieki, robieniu uli, spaceru, bieganiu albo do spania. A oglądać już tak nie za bardzo lub nawet nie powinno się, jak w przypadku prowadzenia samochodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj śmiało, ale z zachowaniem kultury.