Kalendarz "Pszczele Parazyty"

Czy wiesz, że ok. 1/4 pszczół Polski do pszczoły, które wiodą pasożytniczy tryb życia przynajmniej na pewnym etapie. Szanujesz pszczoły? To szanuj także różne ciekawe pasożyty. Modne hasło "save the bees" powinno się zatem równać "save the parasites".

Jakiś czas temu główna autorka bloga Dzikich Zapylaczy przysłała mi prezent: specjalną dedykowaną wersję kalendarza na rok 2021 z fotografiami jej autorstwa. Tym razem nie z różnymi samotnymi pszczołami zapylającymi, jak zwykła to czynić, a ze swoimi pięknymi fotografiami różnych pasożytów pszczół. Pomysł ten jest tak uroczy, iż pomyślałem, że warto podzielić się z innymi tymi fotografiami i przy okazji opowiedzieć o pasożytach, które kalendarz przedstawia.

Powstał więc pomysł na filmiki publikowane raz na miesiąc w 2021 roku, opowiadające o 13 gatunkach pasożytów pszczół samotnych. Filmiki będą w nowoczesnej formie mediów społecznościowych, czyli maksymalnie 60-sekundowe. Muszę przyznać, że nie tak łatwo zmieścić się w minucie. Będą publikowane pod tagiem #pszczeleparazyty. Zainteresowanym polecam śledzenie tego tagu. Na pierwszy ogień idzie zdjęcie okładkowe, czyli pszczoła koczownica (Nomada). W dalszej kolejności: cymonek klecankowiec, oleica krówka, dętka rudonoga, osarek murarkowy, pszczoła ścieska.

Komentarze