Menu

Trylogia o bielcach - Cywilizacja termitów? 3/3

Oto opowieść o imperium, jego potędze i dominacji. O dojściu do władzy, panowaniu potężnej władczyni. Ogromne armie wyruszają na podbój podporządkowując sobie lokalne środowisko. Wielkie mocarstwa powstają w wyniku prania mózgów. Na bezlitosnym podporządkowaniu społeczności owadów, kaście reproduktorów i kapłanów. Kacper Jerzy Piwowarek i Radio Warroza prezentują: Trylogię o bielcach. Po omówieniu biologii termitów oraz zdolności do tworzenia różnych niesamowitych technologii i przekształcania swojego otoczenia, staramy się odpowiedzieć na pytania:

Czy termity są zwierzętami, które tworzą kulturę?

Czy mocarstwa które tworzą, są zbudowane na zasadach cywilizacji?

Kacper: członek zespołu badawczego prof. Ewy Joanny Godzińskiej w Pracowni Etologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, gdzie m.in. bada zachowania i możliwości poznawcze owadów. Jego specjalnością są karaczany w tym termity.

Rozdziały:

 • 00:00:00 Intro

 • 00:01:26 Nature vs. nurture?

 • 00:09:52 Wychowywanie termita

 • 00:23:48 Seks czy gender?

 • 00:31:58 Gatunek czy kultura?

 • 00:43:30 Definicja cywilizacji

 • 00:49:42 Świadomość i celowość

Produkcja podkastu wymaga dużego nakładu pracy. Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz postawić mi dobrą kawę lub coś innego: https://tiny.pl/78v2j
Możesz także regularnie wspierać Radio Warroza za pomocą portalu Patronite:
Darowizna przez BTC: bc1qnrv896yvfkaxe7pgsl84e8p27usqzzreaj8p9u
Rysunek schemtyczny
Owady społeczne wykazują rozbudowane relacje społeczne i imponującą plastyczność w zachowaniu. Bodźce z otoczenia i z interakcji z innymi osobnikami są analizowane i przetwarzane w obwodach nerwowych przez każdego członka kolonii. Ekspozycja sensoryczna i uczenie się aktywują kaskadę odpowiedzi genomowej w neuronach, która prowadzi do zmian w strukturze i/lub fizjologii obwodów nerwowych. Grafika: © 2021 Springer Nature Switzerland AG. Part of Springer Nature.

Porównanie konstrukcji temitiery i katedry Sagrada Família
Bielce versus Gaudi. Jedno na pewno jest wytworem pomysłu w głowie oraz jego planowej realizacji przez owładniętego swoim celem wychowanego ludzkiego architekta. Czy drugie może być wytworem milionów architektonicznych pomysłów termicich działających wedle zasad inteligencji roju i milionów wychowanych do realizacji tego dzieła osobników?

Flaga Starożytnego Rzymu
Czy termity tworzą cywilizację?

Matrix u termitów
Wychowywanie i pranie mózgów u termitów.

Największe termicie "miasto" odkryte na terenie Brazylii. Źródło: https://doi.org/10.1016/j.cub.2018.09.061

2 komentarze:

 1. Ja myślę że nawet dziś dla wielu ta rozmowa była obrazoburcza. ;-) po raz kolejny super ciekawy temat. Gratuluję wiedzy panu Kacprowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podobał. :) Przekaże. A tutaj bonus: https://youtu.be/m83dfVc3FCM

   Usuń