Menu

Pszczoły w mieście a pasieki: list - reportaż - komentarze

Ilustracja odcinka podcastu

W czerwcu tego roku na portalu Nauka dla przyrody ukazał się list 38 naukowców adresowany do Pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Rady Miasta Gdańska pt: "Stawianie uli nie pomaga pszczołom". Bezpośrednim powodem napisania listu były publikacje i akcje PR-owe w mediach dotyczące postawienia nowej i kolejnej pasieki miejskiej w Gdańsku. Organizatorem przedsięwzięcia jest urząd Miasta Gdańsk. List naukowców skłonił mnie do nagrania reportażu, którego meritum stanowią komentarze w formie wywiadów z siedmioma gośćmi, a w wśród nich naukowcy, którzy podpisali list oraz specjaliści od nauk zajmujących się pszczołami. Rozmawiamy na temat listu oraz zagadnień, które zostały w nim poruszone. Serdecznie zapraszam do odsłuchania w podkaście, a także zapoznania się z dyskusją, która była pokłosiem tego reportażu w kolejnym odcinku: https://www.warroza.pl/2021/08/pszczoly-w-miescie-pasieki-dyskusja.html

Rozdziały:

 • 00:00:00 Intro i chronologia wydarzeń


 • 00:20:21 dr hab. Marcin Zych: Mówienie o ochronie pszczół tylko w kontekście pszczoły miodnej jest po prostu pomyłką.


 • 00:47:26 prof. Jerzy Wilde: Wszystkie badania, które prowadzi się w Europie nie przystają do tego co dzieje się w Polsce, gdzie nie ma problemu ginięcia pszczół w tym głównie pszczół samotnych.


 • 01:14:50 prof. Józef Banaszak: Jestem do tego listu nastawiony sceptycznie. 10-20 pasiek miejskich po kilka uli nie zagrozi dziko żyjącym pszczołom.


 • 01:49:02 prof. Piotr Skubała: To jest antyskuteczne. Pomagając pszczole miodnej w mieście szkodzimy dzikim zapylaczom.


 • 02:11:23 dr hab. Monika Fliszkiewicz: Miasta mogą stanowić odpowiednie miejsce dla zróżnicowanych zgrupowań pszczół. Pszczoły stały się modne, ale 90% ludzi pod hasłem pszczoła kojarzy tylko pszczołę miodną.


 • 02:25:17 dr hab. Aneta Strachecka: Wszystko zależy od miasta. Są miasta gdzie moglibyśmy postawić kilka rodzin pszczelich i nic się nie będzie działo, a są miasta gdzie powinna być postawiona granica.


 • 02:48:16 Katarzyna Miesierka: Jest to zwrócenie uwagi na absurd niesienia pomocy gatunkowi niezagrożonemu, który działa na szkodę gatunków rodzimych.


 • 02:59:04 Zakończenie


 • Suplement: dr Michał Kolasa: Nie ma co się kłócić z danymi naukowymi. Nie bez powodu hodujemy pszczoły miodne. One mają bardzo duży potencjał do gromadzenia zasobów.

Lista publikacji omawianych w odcinku podkastu:

 1. List 38 naukowców
 2. Pasieka na uniwersytecie
 3. Pasieka w Parku Reagana
 4. Reportaż z Gazety Wyborczej
 5. Reportaż na portalu Nauka w Polsce
 6. Publikacja cytowana z Nature

Zdjęcia: https://www.researchgate.net

Produkcja podkastu wymaga dużego nakładu pracy. Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz postawić mi dobrą kawę lub coś innego: https://tiny.pl/78v2j
Możesz także regularnie wspierać Radio Warroza za pomocą portalu Patronite:

2 komentarze:

Komentuj śmiało, ale z zachowaniem kultury.