Menu

Nosemoza C. - dr Anna Gajda i Ewa Mazur

Audycja z pasieki dydaktyczno-doświadczalnej Pracowni Chorób Owadów Użytkowych w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Gościniami Radio Warroza są ponownie lekarki weterynarii, naukowczynie: doktorka Anna Gajda i Ewa Mazur. Obie Panie zajmują się naukowo, dydaktycznie, usługowo chorobami i patogenami pszczół oraz edukacją studentów i pszczelarzy. Ewa Mazur posiada także własną pasiekę hobbystyczną. Całkiem niedawno założyła gabinet usługowy wykonujący badania dla pszczelarzy w kierunku nosemozy i innych chorób. Tym razem wykonując przegląd na pasiece, a zatem przeszkadzając pszczołom, rozprawiamy o nosemozie typu C., czyli chorobie którą wywołuje grzyb Nosema cerenae w rodzinie pszczół miodnych, co stanowi obok warrozy podstawowy problem chorób zakaźnych w pszczelarstwie w Polsce. Przeglądamy wspólnie programowo zarażone rodziny pszczele więc jest o czym rozmawiać. Zapraszamy także na poprzedni odcinek w Radio Warroza z Pracowni Chorób Owadów Użytkowych: tutaj.

Profil naukowy dr Anny Gajdy: https://sciprofiles.com/profile/1046034
Publikacje: https://orcid.org/0000-0003-3900-7368
Gabinet usługowy Ewy Mazur: https://vetforbees.pl

Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz postawić mi dobrą kawę lub coś innego: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url
Możesz także regularnie wspierać Radio Warroza za pomocą portalu Patronite:
Podczas nagrywania odcinka cyklu "Superorganizm" w pasiece doświadczalno-dydaktycznej
Lekarka weterynarii Ewa przygotowuje preparat z pszczół do oglądania Nosema cerenae pod mikroskopem, a Filipem rejestruje kamerą scenki do odcinka cyklu: "Superorganizm".

2 komentarze:

  1. Byłem na wykładzie dr Anny Gajda na temat chorób pszczół. Uwielbiam ją słuchać. To osoba, u której widać, że podchodzi z pasją do swojej profesji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że się Tobie podoba i zachęcam do odsłuchania innych odcinków. :)

      Usuń

Komentuj śmiało, ale z zachowaniem kultury.